Aktuálně

Kdo jsme?

Vítáme Vás na našem blogu!


Jsme absolventky navazujícího magisterského oboru, jehož oficiální název zní Nutriční specialista a lze ho studovat na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V předešlých letech jsme také všechny úspěšně absolvovaly obor bakalářský - Nutriční terapeut.

Tento blog jsme začaly psát při studiu a jeho cílem je přiblížit Vám svět výživy a nabídnout aktuální a kvalitní informace o všem, co s ní souvisí. Doufáme, že Vám to v dnešní době boomu různých “zaručených diet”, výživových doplňků a tipů na hubnutí, přijde vhod a budete se na náš blog rádi vracet.
Užívejte si čtení stejně tak, jako my si užíváme psaní...
 
Abyste věděli, kdo se skrývá pod podpisy za články a čím se aktuálně zabýváme, můžete si přečíst následující krátké představení nás všech :)

Hana Dancingerová
V současnosti jsem studentkou na plný úvazek :), kromě výživy studuji také angličtinu. Po ukončení studia bych se ráda naplno věnovala výživě a všemu co souvisí se zdravým životním stylem. Svůj volný čas trávím nejraději sportem, jsem instruktorkou aerobního cvičení a metody Pilates.

Hanka Holišová
V tuto chvíli jsem studující vizážistka a nutriční terapeutka dohromady. Zajímám se o vše,co se týká kosmetiky, líčení, maskérství a v neposlední řadě o výživu.
Moje výtvory a blogování můžete vidět na :http://makeupliceni.webnode.cz/

Jarmila Hamerská
Rejpavá, puntičkářská, věčně s něčím nespokojená. Neustále poučující všechny kolem sebe. Již přes rok se snažící přivést k dokonalosti svůj domácí kváskový chléb a jiné druhy pečiva.

Judita Páleníková
Jediná Slovenka medzi nutričnými špecialistkami :) Jedného krásneho dňa plánujem urobiť osvetu v oblasti zdravej výživy aj u nás na Slovensku. Asi hneď po tom, čo im všetkým vysvetlím, aký je rozdiel medzi nutričnou terapeutkou/špecialistkou a diétnou sestrou (čo zatiaľ chápem asi iba ja). Okrem zdravého životného štýlu milujem čítanie kníh, ktoré so zdravím nemajú nič spoločné. Ak sa vám chce, môžete zavítať aj na môj knižný blog: http://loveinbooks.blogspot.com/

Kateřina Hortová
Gymnastický aerobik, studium oboru nutriční specialista, Power Plate a opakující se pozdní příchody mě charakterizují asi jako Eiffelova věž Paříž. Své nejbližší využívám jako pokusné králíky k ověření studiem nabytých znalostí. Překážky beru jako výzvy, které mi pomáhají poznat sebe samu. V životě se řídím větou: každé ráno, když vstaneš, musíš přijmout boj.

Kateřina Vítů
Po ukončení studia se mi ještě úplně nechtělo do práce a potřebovala jsem si „osvěžit“ angličtinu, proto jsem se rozhodla vyjet do Anglie jako au-pair. Do konce února jsem tedy mimo ČR, ale jakmile se vrátím, pustím se do hledání práce jako Nutriční specialista, opět bych chtěla dělat výživové poradenství a pokračovat jako Nutriční terapeut v Centrech zdraví při edukačních akcích spojených s výživou. A baví mě pořád to stejné: sporty (všeho druhu a na které stačím), cestování (kamkoli), moji kamarádi, pes a samozřejmě výživa…
http://vyzivove-poradenstvi-vitu.webnode.cz/

Martina Nevrlá (Stojanovičová)
Jsem hlavně studentka, ale spoustu času věnuji kavárně, kterou vlastní má rodina. Zajímám se o kávu a neustále pracuji na zdokonalování dortíků a dobrot u nás v kavárně =O)  http://www.kavarnastojanovic.cz/  Mám ráda aerobic a posilovnu. Ze všeho nejraději však posedím s kamarády u kávy či dobrého vína .=o)

Martina Synková
Stále trochu studentka, rozhodla jsem se pokračovat v postgraduálním studiu na LF. Nejvíce se zajímám o výživu dětí, těhotných a kojících maminek. V současné době působím v Poradně výživy pro děti v Brně v Bílém domě. Dále jsem lektorka výživy v projektu Pohyb a výživa, který bude probíhat na základních školách po celé republice. Volný čas většinou věnuji sportu - běhání je báječný relax :o) Potkat mne můžete v zimě v lyžařské škole v Beskydech, kde se věnuju výuce snowboardingu a lyžování. Nebo na stánku Centra zdraví v Ostravě - během edukačních akcí zaměřených na prevenci diabetu a vysoké hladiny cholesterolu.

Martina Ševčíková
Jsem studentka, která ráda plánuje. Teď mám na seznamu začít běhat, naučit se hrát na kytaru,vyjet někam do zahraničí a vychytat recept na trubičky,který jsem zdědila po babičce. Když mám čas,chuť a materiál, tak ráda pletu košíky z pedigu.

Tereza Fujáková
Toho času studentka aplikující teorii v životě. Denně ujdu 10 000 kroků. Sním maximálně 6 gramů soli. Strávím 30 minut nakupováním zeleniny a 3 hodiny přemlouváním ostatních, aby ji jedli. (Česání vlasů mi taky zabere hodně času, ale to nemá se zdravím mnoho společného.)

Zuzka Šperlová
Jsem běhající lyžařka v důchodu, která je tak trochu posedlá sportem, jídlem, sněhem a zimou. Zajímají mě poruchy příjmu potravy, výživa ve sportu a spousta jiných věcí, o kterých ráda píšu. Jak na NutriZoom, tak i sem http://sperlova.blog.idnes.cz/.

27 komentářů:

 1. Dobrý den,zajímal by mě Váš názor na tzv.nutriční typologii,kterou propagují poradny v oblasti zdraví,úpravy váhy...vše je na stránce www.svet-zdravi.cz.Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den,
  Dívaly jsme se na ty stránky a moc tam toho není. Určitě je dobré zjistit o klientovi maximum, pomocí měřeni na impedančních přístrojích se dá zjistit metabolismus-jestli je zpomalený, nebo normální a i krevní testy se dají dělat, kde se zjišťuje například hladina cholesterolu a krevního cukru. Co zde provádí za krevní testy neuvádí. Každopádně po prostudováni jejich stránek (a hlavně odkazu nabídka práce) bychom Vám doporučily hledat jiné odborníky (s odpovídajícím vzděláním), protože tato firma na svých internetových stránkách nabízí práci lidem se SŠ vzděláním, nebo lidem vyučeným s maturitou..o odborné vzdělání jim vůbec nejde, zaškolí si kohokoli- již toto je podle nás důvodem tyto "odborniky" nedoporučit...
  Pěkný den.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Nutričáci,
   rády bysme Vás pozvaly k nám na návštěvu do Světa zdraví na Karlově náměstí v Praze, ať se můžete přesvědčit o kvalitě a úrovni našich služeb. Můžeme zaručit 100% odbornou péči studovaných odborníků, nutriční terapeutku nebo doktorku, příjemné prostředí a personál.
   Fandíme Vám a přejeme hodně úspěchů!

   S pozdravem,

   MUDr.Veronika Brabencová
   Eliška Kahounová, DiS.

   Vymazat
 3. Dobrý den,
  chodím cvičit do posilovny. Přes podzim a zimu sem budoval svalou hmotu. Takže sem si po každém tréninku v posilovně vzal cca 50 gramů maltodextrinu na doplnění energie a urychlení regenerace.
  Teď bych chtěl do léta zhubnout pár kilo, aby byly svaly víc vidět a hlavně abych se líbil holkám ;-). A nevím, jestli si mám zase "dopřát" sacharidy po posilovně, když se snažím zhubnout nebo ne :-(...
  Děkuji za případné rady
  Martin

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Martine,
   odpověď na Váš dotaz poskytuje článek s názvem "Formování aneb aby byly svaly vidět", ale pokud není něco jasné nebo jsou další věci, co by Vás zajímaly, napište :).

   Katka

   Vymazat
 4. Ahoj holky,
  moc mě váš blog baví a dávám vám za něj Áčko:)

  Jsem z okolí Brna a ráda bych se Vás zeptala, zda nemáte doporučení na nějakého opravdu ODBORNÉHO nutričního poradce z Brna. Přítel bojuje s lehkou nadváhou a jsem ráda, že chce sám s tím začít něco dělat. Chtěl by si nechat sestavit jídelníček na míru. Já se o zdravou výživu zajímám, ale nejsem vzdělaná v tomto oboru, a tak bych pro něj chtěla najít nějakého odborníka, který by mu sestavil přesný plán, něco jako v pořadu Jste to, co jíte, na který se spolu moc rádi díváme:) Samozřejmě počítáme s tím, že to "něco" stojí:) Mně jde hlavně o to, abychom nezaplatili x tisíc a ve výsledku mi nedali výsledky Bodystatu a to, že má jíst 5-6x denně malé porce:D Nebo pokud některá z Vás se věnuje už přímo nutričnímu poradenství profesionálně a byla by schopná sestavit příteli jídelníček na míru, určitě bych Vám jej svěřila:)

  Děkuji Vám mockrát dopředu za radu!

  Petra

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj Petro,

  děkujeme za Áčko:o) Z brněnských nutričních poraden můžeme doporučit tyto:

  http://www.mou.cz/cz/poradna-pro-zdravou-vyzivu-a-odvykani-koureni/article.html?id=25
  http://www.nutrivia.cz/tym.php
  http://www.vyziva-cloveka.cz/o-nas/
  http://poradna.viviente.cz/
  http://www.viafit.cz/

  Každá z těchto poraden funguje trochu jinak, někde dělají jídelníčky, někde se zaměřují na edukaci a změnu stravovacích návyků bez předepisování jídelníčků. Také mají různé přístroje na měření množství tuku a svalové hmoty. Je tedy už na Vás a Vašem příteli abyste si zvolili tu formu, která Vám bude vyhovovat nejvíce. Doporučujeme prostudovat internetové stránky, popřípadě do konkrétní poradny zavolat a zeptat se jak to u nich chodí. Každopádně víme, že v těchto poradnách pracují především absolventi lékařské fakulty.

  Martina

  OdpovědětVymazat
 6. Dobrý den,
  nejdříve bych vám chtěla pochválit blog:) moc ráda sem chodím:)
  A nyný bych měla dotaz.. Nemůžete mi doporučit nějakou nutriční poradnu v Praze? Co si myslíte o http://www.ifw.cz/medical/ ?
  Mám závažné zdravotní problémy (diabetes, celiakie, nesnášenlivost laktózy, snížená funkce štítné žlázy), takže bych chtěla najít něco opravdu solidního..bohužel se ale v záplavě "poradců" nemůžu zorientovat:(
  Děkuji Karol

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý den.
  Pokud máte tolik zdravotních komplikací, vyhledala bych raději poradnu přímo v nějaké nemocnici, místo "komerčních" poraden.
  V Praze můžete zajít na III. interní kliniku na Karlově náměstí (ptejte se na MUDr. Matoulka, MUDr Nováka nebo na nutriční terapeutku Jitku Laštovičkovou). Dále můžete navštívit i Thomayerovu nemocnici v Krči, tam mají také výborný nutriční tým - MUDr. Kohout se mimo jiné specializuje i na celiakii. Vojenská nemocnice ve Střešovicích má také nutriční tým. Případně můžete navštívit i rekondiční centrum Medispo v Salmovské 5, to ale patří také pod tu III. internu na Karláku.
  Podívejte se na internetové stránky uvedených nemocnic a zavolejte si tam, oni Vám jistě poradí a případně Vás rovnou objednají do ambulance.

  Zuzka

  OdpovědětVymazat
 8. ahoj holky, moc se mi váš blog líbí dočetla jsem se spoustu informací. Nicméně bych měla dotaz změnila jsem svuj životní styl, cvičím každý den upravila jsem si jídlo, od zmeny proběhl přibližne dva měsíce ale nic se nedeje, nezhubla jsem a ani cm se neztratili, je to kapku stresující, protože opravdu už nevím co dělm špatne. Proto bych se chtela zeptat jestli neznate poradnu nebo opravdového nutričního terapeuta v Plzni...:))

  Míša

  OdpovědětVymazat
 9. Ahoj, bylo mi na vás dáno doporučení, že by jsme mi mohli pomoci, tak jsem se rozhodla tímto způsobem kontaktovat... Mám hrozně velký problém s přibíráním, už od mala jsem byla hodně hubená (po mamce i po tátovi), ale ráda bych s tím už něco udělala, protože je mi už 18let a při 164cm vážim 45kg-46kg... Ráda bych to dotáhla aspoň na těch 50. Nevím co dělám špatně, protože jím snad všechno a nejím nějak extrémně málo. (miluju svíčkovou, hranolky, čokolády:D). Někde na internetu jsem četla, že by mi měl pomoc tučný tvaroh jednou denně, myslíte, že by mi to mohlo pomoct? Protože jsem se dívala na ceny nutričních drinků a nevím zda jsem ochotna dávat tolik, když by mi mohlo pomoci i něco levnějšího... Děkuju Vám moc za odpověď a za radu... Kate

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, předem se omlouvám za trochu pozdní odpověď. Nejprve bych Tě chtěla upozornit, že bez znalosti Tvých konkrétních stravovacích návyků se dá těžko určit, co by Ti mohlo pomoct navýšit hmotnost. Ale na základě výpočtu bazálního metabolismu z uvedených hodnot (výška, hmotnost, věk), bys měla při energetickém příjmu v rozmezí 8000 - 9000 kJ přibírat cca 200g/ týden. Vyzkoušej si propočítat svůj reálný příjem např. na http://www.flora.cz/ekalkulacka/e_index.htm a uvidíš jak na tom energeticky jsi a jestli je potřeba přidat a kolik. Nejde tak o to jestli ti pomůže jeden tvaroh denně, ale spíše o celkově vyrovnaný vyšší energetický příjem. Pokud by Tvá hmotnost nestoupala nebo dokonce klesala doporučuji návštěvu lékaře nebo nutričního terapeuta se kterým budeš moct probrat svůj problém podrobněji než Ti můžeme zde nabídnout. Měj se pěkně. Martina

   Vymazat
 10. Ahoj,
  já bych se chtěla zeptat na trochu složitější věc :) Snažím se trochu hubnout a chci si zapisovat co jím. Zaregistrovala jsem se na kaloricketabulky.cz, ale narazila jsem tam na problém. Jak zjistím svoje doporučené denní dávky bílkovin, sacharidů apod.? Oni tam mají něco základního vyplněno, ale to zřejmě odpovídá jen doporučeným 5000kJ denně, což mi připadá opravdu málo (bazální metabolismus mi to spočítalo jako 6620kJ). Také nevím, podle čeho to počítá. Já mám sice 168cm a na to váhu 74kg, ale věnuji se HODNĚ posilování (až 3x týdně), a tak si myslím, že ta větší váha je spíše svalovina, než tuk (který tam samozřejmě také je :) Můžete mi nějak poradit? Případně doporučit, kde se dočtu víc? :)

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý den,
  dnes jsem objevil na internetu váš dle mého názoru velmi zajímavý blog a říkal jsem si, že by nemuselo být vůbec na škodu dohodnout se na nějaké spolupráci.

  V mezičase se prosím podívejte na stránky našeho projektu a budu rád, pokud mi dáte vědět, jaký na případnou spolupráci máte názor.

  web: www.zivotsdietou.cz

  Děkuji
  S pozdravem
  Radan Tuhý

  OdpovědětVymazat
 12. Dobry den,
  zaujal mne Vas blog, jelikoz se take hodne zajimam o vyzivu a sport, je mi 19 let, koncim gympl a poohlizim se po nejake VS. Nejake, co me bude bavit, nejlepe neco kolem sportu... Chtel bych se zeptat na par otazek: Co vsechno obor Nutricni terapeut obnasi, jake vidite vyhody, nevyhody, studovat tento obor, jestli jste spokojene s praci, je tezke si nekde po VS najit praci jako NS ?
  Nevim, co jit dale studovat a uvazuji o teto moznosti, doporucily byste mi tento obor ?
  Rad bych se zeptal jeste na X otazek, prosim o nejaky kontakt, treba emailovou adresu.

  Dekuji,
  s pozdravem
  Ondrej

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, pokud Te stale zajimaji informace o nasem oboru, tak nam tu zanechej emailovou adresu a my ti napiseme kratke info;o)

   Vymazat
  2. sutr93@seznam.cz DIKY :)

   Vymazat
 13. Dobrý den,
  obracím se na vás s prosbou o radu: od podzimu 2012 mám zdravotní potíže - 2 angíny po sobě a pak viróza, a od listopadu dosud užívám lék na imunitu. Tím, jak jsem byla na nemocenské, bez vycházek, pak byly Vánoce se mi "podařilo" přibrat 8 kg.
  Loni v březnu mě cestou po městě oslovila paní z Naturhouse (poradna pro hubnutí,výživu, nebo tak nějak), ta mě sice zadarmo zvážila na nějaké váze a zjistila mi, že mám hodně vody v těle (tenkrát jsem vážila 66 kg při výšce 164 cm, tuk 18,5 kg, voda 28 %, nyní v únoru 2013 vážím 74 kg), ale nabídku chodit k nim a kupovat ty jejich výrobky jsem odmítla, stejně tomu nevěřím.
  Ve F-M kromě Naturhouse je i poradna Svět zdraví, ale jak jsem se dočetla výše v komentáři, tak ji nedoporučujete.
  Pracuji na plný úvazek - sedavá práce a k tomu dálkově studuji, letos školu končím, takže většinu času trávím u PC, učím se a píšu diplomku, taky se tím někdy stresuji. Chtěla bych poprosit o radu, na koho bych se mohla ohledně hubnutí a výživy obrátit ve F-M nebo okolí, a jestli je třeba žádanku od prakt. lékaře, nebo jestli po dokončení školy a zařazení více pohybu se metabolismus "upraví sám" a já zhubnu. Opravdu teď "honím" každou volnou chvilku, tak nevím, jestli nenechat řešení hubnutí až po dokončení školy, ale aby zase nebylo pozdě, že. Je mi 33 let, mám problémy se zády. Moc děkuji za případnou odpověď a také za váš zajimavý blog, a ať se vám všem daří při studiu. Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Hanko,

   ráda bych Vám poradila nějakého odborníka v okolí F-M, ale v současné době bohužel nevím o nikom, kdo by měl v této lokalitě odpovídající vzdělání. Proto bych Vám doporučila se obrátit na nějaké zdravotnické zařízení, např. v Ostravě, kde jistě mají obezitologickou ambulanci, kde by měla být k dispozici i nutriční terapeutka. Bohužel soukromé poradny, které se dají na internetu nalézt jsou všechny podobného rázu a pracují v nich převážně kurzisté a většinou propagují své doplňky stravy. Jak píšete, Váš problém souvisí hlavně s nedostatkem času, stresem a sedavým způsobem života, proto bych nejprve doporučila si promyslet jak do Vašeho nabitého dne zařadit pohyb. A současně s tím pomalu začít upravovat jídelníček, s tím bych Vám osobně ráda pomohla. Jedním z mých plánů po dokončení studia letos v létě, je otevření nutriční poradny v blízkosti Frýdku- Místku, proto pokud se mi to podaří jistě se o tom, zde na blogu zmíním;o)

   Pěkný den,

   za nutrizoom Martina Synková

   Vymazat
  2. Dobrý den Martino,
   děkuji za Vaši radu. S tím pohybem (aspoň nějakým) jsem začala už po Vánocích, horší to bude s jídelníčkem, znovu si přečtu články na blogu o jídle, a i ten nový o tekutinách, protože asi hodně moc piju. Přeji hodně štěstí při ukončení studia a ať Vám vyjde Váš plán, snad budu mít v létě taky více času a ráda bych se pak k Vám do poradny objednala. Teď šetřím čas pro studijní aktivity.
   Pěkný den, Hanka

   Vymazat
 14. Dobrý den,

  v tuto chvíli studuji první ročník farmaceutické fakulty, avšak, nejsem si jistá, že to byla úplně šťastná volba. Přemýšlím, že bych zkusila něco jiného, co by mě bavilo, ale tak nějak cítím, že není dobré takhle přelétat, ztratila bych už druhý rok, a proto chci mít jistotu, že mě bude nový obor bavit. Podala jsem si přihlášku právě na Nutriční terapeutku, do Brna a chci se zeptat celkově na studium, jak to probíhá, jak obtížné je učení, jaké je pak uplatnění absolventů apod. Budu vděčná za každou radu.
  Děkuji a přeji krásný den, Adriana

  OdpovědětVymazat
 15. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné se jít poradit přímo někam za Vámi - studentkami?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, to by mě také moc zajímalo, např. ve Frýdku-Místku a velmi blízkém okolí. Děkuji. Hanka

   Vymazat
 16. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 17. Dobrý den,
  poslední dobou uvažuji o studiu tohohle oboru, ale stále jsi nejsem jistá. Pokud se můžu zeptat jak ty vidíte vy? Má opravdu tenhle obor budoucnost a bude lehké najít uplatnění? Budu ráda za jakýkoliv názor,který pomůže při rozhodování.
  Děkuji předem za odpověď!

  OdpovědětVymazat
 18. Dobrý den, moc prosím o radu, kontakt na nějakého terapeuta v Brně, nebo jestli je vůbec nějaká šance zhubnout. Užívám roacutan na akné a ještě půl roku budu. Bohužel tento lék má mnoho vedlejších účinků a jedním z nich jsou bolesti kloubů a snížená imunita. Nemůžu dělat snad nic, aniž by mě úporně nebolely klouby, nebo bych okamžitě neonemocněla zánětem mandlí. Několikrát jsem zkusila odcvičit 30D shred od Jilian Michals, což jsem dřív zvládala bez problémů, denně jsem to cvičila + pilates a rychlá chůze. To dnes nehrozí. Přibrala jsem už 10 kilo a jsem úplně zdeptaná a zničená. Lze nějak zhubnout bez pohybu? Přiznám se, že poslední dobou už jím i ze zoufalství, ale dál to takhle nechci a nejde to.

  OdpovědětVymazat