Aktuálně

05 prosince 2013

Ryby v těhotenství a při kojení, jak to tedy je?

Výživa ženy během těhotenství a při kojení je velmi důležitá a odvíjí se od ní budoucí zdraví dítěte.

Ohledně konzumace ryb se vedou na internetu často diskuse. Na jednu stranu se doporučuje rybám vyhýbat úplně (kontaminace těžkými kovy, dioxiny atd.), na druhou stranu se doporučuje jejich konzumace ve zvýšené míře. Jak to tedy je?
Konzumace ryb je doporučována zejména kvůli polynenasyceným mastným kyselinám. Mastné kyseliny jsou součástí tuků.

Polynenasycené mastné kyseliny jsou mastné kyseliny, které mají více dvojných vazeb ve své molekule. Často se pro polynenasycené mastné kyseliny používá anglická zkratka PUFA (polyunsaturated fatty acids). Podle místa v molekule, kde se dvojná vazba nachází, dělíme polynenasycené mastné kyseliny na omega-3 a omega-6. 

Kyseliny linolová (omega-6) a α-linolenová (omega-3) se nazývají esenciální (tzn. organismus si je neumí vytvořit), a proto je musíme dodávat potravou. Příjem omega-6 ve stravě je většinou dostatečný, proto je důležité se zaměřit především na omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Mezi omega-3 nenasycené mastné kyseliny se řadí kyselina α-linolenová, EPA (eikosapentaenová) a DHA (dokosahexaenová). Zvláště důležitá v období těhotenství a při kojení je DHA.

Zdravotní tvrzení schválené EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) týkající se přívodu PUFA v období těhotenství a při kojení:
  • Příjem DHA z těla matky přispívá k normálnímu vývoji mozku plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem
 
  • Příjem DHA z těla matky přispívá k normálnímu vývoji očí plodu v těle matky a kojenců vyživovaných mateřským mlékem
  • DHA přispívá k normálnímu vývoji zraku kojenců do 12 měsíců věku
 
Hlavními zdroji kyseliny α-linolenové jsou semena, rostlinné oleje (lněný, řepkový, sójový, z vlašských ořechů, z pšeničných klíčků) a sója. EPA a DHA se nachází zejména v mateřském mléce, rybách a rybím tuku. V obchodech také můžeme najít potraviny, které jsou obohacené o omega-3 PUFA, jako například: margaríny, kapr, pečivo a vejce.
 
Kyselinu α-linolenovou tedy musíme dodávat potravou. EPA a DHA mohou být v těle tvořeny z kyseliny α-linolenové, avšak tato přeměna je účinná běžně asi z 10%. V případě těhotných je tato přeměna nedostatečná, proto je příjem těchto kyselin formou ryb tak důležitý.

Doporučený přívod v období těhotenství a při kojení dle EFSA představuje množství 350-450 mg EPA + DHA/den, toto množství splňuje konzumace 1-2 porce tučných mořských ryb za týden. Nekonzumujte rybí játra, kvůli velmi vysokému obsahu vitaminu A (riziko vrozených vývojových vad).

Jaké ryby si tedy vybírat?

Vzhledem k možnému znečistění vod, kde ryby žijí a jsou loveny, konzumace ryb není úplně bez rizika. Možná rizika představují například těžké kovy, dioxiny, bakterie, parazité aj.

Kontaminace těžkými kovy

Mezi ryby s vysokým rizikem kontaminace rtutí se řadí hlavně dravé ryby, ryby velké a ryby staré, proto se vyhýbejte: masu žraloka, masu mečouna, masu velkých sladkovodních dravých ryb (např. štika, candát, bolen)

Doporučuje se konzumace ryb s nízkým obsahem rtuti jako: rybí filé (treska, hejk), losos, sardinky, krevety, kapr, šproty, ančovičky, herinky (sledi), pstruzi aj. Tyto ryby by měla těhotná žena konzumovat do 340 g (tepelně upraveného masa) za týden.

Některé ryby se příliš nedoporučují, například často konzumovaný tuňák. Existuje totiž více druhů (některé velké) a u konzervy tuňáka nepoznáme, z kterého druhu je konzerva připravena. Proto se doporučuje konzumovat tuňáka v maximálním množství 170 g tepelně upravené ryby týdně. To stejné platí pro makrelu.

Kontaminace dioxiny

Další rizikovou látkou kumulující se v tukové tkáni – tudíž i v rybím tuku jsou tzv. dioxiny. Dle EFSA však konzumace doporučeného množství 1-2 porcí tučných mořských ryb za týden nepředstavuje riziko. Výjimku však tvoří divoce žijící lososi a sledi z Baltského moře, jejichž kontaminace bývá velmi vysoká, proto by se těmto rybám ženy měly vyhnout.

Kontaminace mikroorganismy

Jelikož je syrové maso živnou půdou různých mikroorganismů a vhodným prostředím pro parazity, dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu masa.

Je lepší ryba či doplněk stravy?
 
Vedou se diskuse o tom, zda konzumovat ryby či doplňky stravy obohacené o PUFA. Většina studií hovoří ve prospěch ryb, jsou totiž dobrým zdrojem nejen PUFA, ale i kvalitních bílkovin, jódu, fluoru. Vzhledem k důležitosti PUFA v těhotenství a při kojení je jejich přívod velmi důležitý. Doporučené množství pokryje 1-2 porce tučných mořských ryb za týden – jen vybrat ty správné.
                                                                 
                                                                                Dobrou chuť!                                    
                                                       
       

Martina Nevrlá

Zdroje:
European Commission; EU Register on nutrition and health claims, 2013, p. 815.

STOJANOVIČOVÁ, M. Význam polynenasycených kyselin během těhotenství a při kojení, jejich zdroje a přívod. Brno, 2013. 97 s. Diplomová práce na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Vedoucí bakalářské práce: Prof. MUDr. Zuzana Derflerová Brázdová, DrSc.
 
 
 

Žádné komentáře:

Okomentovat